METODA mytnikconcept

Alternatywna metoda terapii kręgosłupa, stawów i mięśni oparta na dowodach terapeutycznych. Autorem metody, jest Master of Chiropractic Kazimierz Mytnik. Terapeuta z bogatym doświadczeniem w dziedzinie masażu, chiropraktyki i osteopatii strukturalnej, praktykujący w kraju oraz za granicą.

Metoda masażu mytnikconcept powstała w roku 2005r na Greenpoint w USA.
Autor metody, w tym okresie praktykował w Nowym Jorku i stworzył metodę dla zapracowanej Polonii Amerykańskiej, by szybko i skutecznie pomagać rodakom na emigracji.

O metodzie:

Założeniem metody, jest likwidowanie przyczyn, a nie objawów. Technika polega na wykorzystaniu bodźców mechanicznych, głównie w postaci ucisku i rozcierania tkanki w celu wywołania odczynów fizjologicznych. W masażu tym wykorzystuje się zależność między obszarami skóry, tkanki podskórnej i tkanki mięśniowej, oraz naczyniami i narządami wewnętrznymi, które są unerwione, przez te same odcinki rdzenia kręgowego. Metoda pracuje z układem nerwowym, mięśniowym, wydalniczym.

Nowoczesna metoda usprawnia mięśnie, które w sposób naturalny przywracają sprawność kręgosłupa. Metoda, jest bezpieczna nawet w schorzeniach u osób starszych u których często możemy napotkać osteoporozę czy osteofitozę kręgów. 

Terapia, sprawdza się w likwidowaniu problemów pochodzących od dysfunkcji kręgosłupa i mięśni np. bóle głowy, bóle w odcinku szyjnym, drętwienia rąk, rwa barkowa, rwa kulszowa, rwa udowa, bóle w odcinku szyjnym, bóle w odcinku piersiowym, lędźwiowym, bóle nóg i wielu innych schorzeniach z którymi inne terapie sobie nie radzą.

Jej szybkość, skuteczność, a przede wszystkim trafna diagnoza, sprawia, że można pacjentowi pomóc bardzo szybko, nawet na trzech spotkaniach. Oczywiście w zależności od problemu z jakim się spotykamy.

Zdarza się, jak to określam „stare sprawy” (przewlekłe), które wymagają więcej wizyt, jak również kontaktu z lekarzem specjalistą, w celu podania farmakologi, by szybciej wyprowadzić pacjenta ze stanu przewlekłego.

W trudnych przypadkach, metoda wymaga dostarczenia dokumentacji medycznej np. rtg, rezonans magnetyczny, historia leczenia lub wypis ze szpitala itp.

Każdy przypadek, jest inny, więc metoda jest stosowana indywidualnie do każdego pacjenta.

Działanie metody:

Niekiedy czuje się śmieszny ból, albo pieczenie itp. przy wykonywaniu metody.
Po masażu wyczuwa się lekki ból do dwóch dni po masażu. Później z każdą kolejną wizytą, ból się zmniejsza i znika całkowicie. Metoda wykonywana, jest na pograniczu bólu i przyjemności. Dany ból podczas masażu, jest często określany przez pacjenta zdrowym bólem, gdyż od początku daje ulgę.

Na co trzeba zwrócić uwagę?

Ważną kwestią, jest okres czasu miedzy wizytami, bo opiera się na odciążaniu od wszelkich prac fizycznych, należy unikać gorących kąpieli, nosić ciepły ubiór, aby nie przewiało itp. Efekt odczuć regeneracji porównuje się, jak do odczuć po wykonanym treningu czyli można czuć tzw.”zakwasy mięśniowe”.

Metodę można stosować leczniczo, oraz profilaktycznie. Warto podkreślić, że regularność, czyli profilaktyka, jest bardzo ważna, bo zapobiega nawrotom bólu i problemów związanych ze schorzeniem kręgosłupa.

Więcej historii powstania, jak i o autorze, można przeczytać na stronie www.mytnik.pl na którą serdecznie zapraszam.


Przeciwwskazania do stosowania metody masażu:

ciężkie choroby serca, krwotoki lub tendencje do ich wystąpienia, ostre stany zapalne, epilepsja, wczesny okres po złamaniach, skręceniach, zwichnięciach, zapalenie szpiku kostnego z przetokami, wszelkiego rodzaju zmiany dermatologiczny, świeże zakrzepy, choroby krwi (hemofilia), choroby zakaźne, tętniaki, nowotwory złośliwe i niezłośliwe, żylaki podudzia i uda, choroby wrzodowe z krwawieniem.

Metoda Dorna

Należy do alternatywnej medycyny manualnej i jest od 30lat stosowana przez fizjoterapeutów, masażystów i lekarz głównie w Niemczech i krajach niemieckojęzycznych.Metoda ta ma szerokie zastosowanie przede wszystkich przy:

  • bólach pleców i kręgosłupa,
  • rwach kulszowych i ramiennych,
  • skoliozach , wadach postawy,
  • bóle stawów,
  • innych stanach chorobowych organów wewnętrznych spowodowanych blokadami kręgosłupa,
  • choroby narządów wewnętrznych.Metoda Dorna opiera się na założeniu twórcy Dietera Dorna, że podstawą zdrowych pleców są równe kończyny dolne, prawidłowo ustawiona miednica oraz pozbawiony blokad kręgosłup. Jego zdaniem prawidłowo ukształtowany kręgosłup, jako podstawa naszego szkieletu oraz osłona rdzenia kręgowego, od którego odchodzą nerwy obwodowe, jest podstawą naszego zdrowia oraz dobrego samopoczucia z czym się również zgadzam.

Terapia z pacjentem rozpoczyna się od badania czyli pomiaru długości kończy dolnych i korekcji ustawienia kończyn dolnych oraz miednicy . W kolejnych etapach jest praca z kręgosłupem. Złe ustawienie miednicy może przyczyniać się do rotacji poszczególnych kręgów kręgosłupa w następnie może dojść do ucisku na nerwy oraz zablokować kręgów, zmian mięśniowo-więzadłowego.

Dana terapia manualna kręgosłupa składa się z kilku określonych jak widać powyżej etapów i zajmuje się przywróceniem równowagi pomiędzy biernym i czynnym aparatem ruchu. 

Pacjent jest czynnie zaangażowany w całą terapię leczniczą. Metoda kończy się nauczeniem pacjenta prostych czynności autokorekcji w celu kontynuowania leczenia w warunkach domowych.

Masaż Breussa

Metodę tę opracował Rudolph Breuss, naturoterapeuta pochodzący z Bludenz w Austrii.

Zastosowanie masażu Breussa:
  • schorzenia aparatu ruchu, zwłaszcza w obrębie kości krzyżowej,
  • usprawnia proces regeneracji krążków międzykręgowych.

Jest to energetyczno-manualny masaż pleców, który pozwala na usunięcie blokad organicznych i energetycznych. Polega on na delikatnym masowaniu okolic kręgosłupa, co działa rozluźniająco i relaksująco. Przesunięte kręgi mogą w ten sposób bezboleśnie trafić z powrotem we właściwe miejsca. 
Najczęściej stosuje się go przy stanach bólowych, spiętych mięśniach lub zablokowanych kręgach. 

Zabieg jest wykonywany w taki sposób, że pacjentów opinie są następujące „Miły, delikatny, przyjemny” ,”rozluźniający”.

Początek strony